BARAŽ ZA SP: Hrvati i Švajcarci blizu Rusije

Reprezentacije Hrvatska pobedila je Grčku rezultatom 4:1 (3:1) u prvom meču baraža za odlazak na Svetsko prvenstvo i došla na korak od odlaska na najveću smotru svetskog fudbala.

„Vatreni“ su favoriti u baražu protiv Grčke, a tu ulogu ne da su opravdali u prvoj utakmici odigranoj u Zagrebu, već su stekli prednost koju će tim kao što su „Heleni“ teško uspeti da nadoknade u Pireju.

Grci su srljali iz greške, a sve je počelo u 10. minutu kada je golman Karnezis katastrofalno pogrešio. Umesto mirno da primi loptu i otkloni opasnost, on je praktično odigrao za Nikolu Kalinića, a onda mu ništa drugo nije preostalo nego da faulira Hrvata. Na kraju, morao je biti srećan jer je dobio samo žuti karton. Luka Modrić je bio siguran sa penala za 1:0.

Ivan Strinić je u 19. minutu, odlično prošao po levoj strani, a Kalinić maestralno petom poslao loptu u mrežu nakon centaršuta svog saigrača – 2:0.

Grčka je smanjila rezultat iz prve prave šanse. Lovren je bio neoprezan, izgubio je loptu, a Domogoj Vida je morao da spasi gol ispred Mitroglua tako što je napravio korner. Sokratis je bio odličan u skoku, ponovo ispred Lovrena, i poslao loptu u mrežu za smanjenje vođstva domaćih.

Nada Grka se ugasila samo tri minuta kasnije. Vrsaljko je divno centrirao i kao na tacni poslužio Perišića kome nije bilo teško da postigne gol sa dva metra udaljenosti za 3:1.

Agonija Grčke nastavljena je i u drugom poluvremenu. Kramarić je dao gol za 4:1 nakon neverovatne gluposti Stafilidisa, koji je na pet metara grudima vraćao loptu golmanu, ali je pod pritiskom Vrsaljka, izgubio loptu.

Obe selekcije su imala nekoliko dobrih prilika do kraja meča, ali više nije viđen nijedan pogodak.

Revanš meč je na programu za tri dana u Atini.

U drugom meču Severna Irska je u Belfastu poražena od Švajcarske 0:1 (0:0).

Gosti su po prikazanoj igri zaslužili pobedu, međutim, ne na način na koji su do nje i došli. Strelac jedinog gola bio je Rikardo Rodrigez iz penala u 59. minutu. Rumunski sudija Hacegan pokazao je na belu tačku zbog navodnog igranja rukom Korija Evansa, ali posle pogledanog snimka, čini se da toga nije bilo.

Irci će, sigurno, protestovati i zbog situacije u petom minutu, kada je Fabija Šar posle oštrog starta dobio žuti karton, iako su domaćini smatrali da je zaslužio isključenje.

Ta odluka, kao i penal, možda bi promenili ishod ovog meča, ali je evidentno bilo da su Švajcarci kvalitetniji tim. Gosti su se trudili i napadali, dok se domaćin opredelio za defanzivu.

Revanš je na programu u nedelju 12. novembra.