MAGIČNI ERIKSEN ZA DANSKU “PETARDU” U DABLINU! Evropa ispunila kvotu za SP!

Krcat ”Aviva” stadion, početak iz snova, gol Šejna Dafija u 6. minutu… Činilo se da će Republika Irska na krilima navijača izboriti plasman na Svetsko prvenstvo, a onda nakon pola sata igre kao da je neko uzeo daljinski upravljač i prebacio na neki drugi meč.

Za Hansa Kristijana Andersena govorili su da je kralj, “jer niko poput njega nije znao prodreti u dušu bića i stvari”. Jedan novi Danac istog imena Kristijan, gotovo dva stoleća kasnije svojim fudbalskim umećem hranio je dušu ljubitelja fudbala u Skandinaviji, doneo svojoj zemlji plasman u Rusiju i ispisao najlepšu moguću bajku pred 50.000 navijača u Dablinu.

Na krilima fenomenalnog veziste Totenhema Kristijana Eriksena, Danska je nakon 0:0 u Kopenhagenu savladala Republiku Irsku u revanšu rezultatom 5:1 (2:1) i na magičan način izborila vizu za Svetsko fudbalsko prvenstvo.

Spomenuli smo u uvodu da su Irci poveli, a izjednačenje selekciji Agea Hareidea doneo je autogol Sajrusa Kristija na isteku pola sata igre. Tri minuta kasnije Eriksen matirao golmana Midlzbroa Darena Rendolfa, inače najboljeg igrača Irske u ovom dvomeču za potpuni preokret.

Plejmejker Sparsa pokazao je u drugom poluvremenu da i levicom može da pošalje hiruški precizan udarac u gol rivala, a fantastičnu partiju kompletirao je u 74. minutu nakon greške Stivena Vorda, pa je tada bilo jasno da su Danci već u Rusiji.

Pobedu je potvrdio Niklas Bendtner u samom finišu utakmice iz jedanaesterca, koji je popularni ”Lord” sam izborio za ogromnih 1:5!

Danci su tako postali poslednja evropska, a ukupno 30. selekcija koja će igrati u Rusiji. Za još dva upražnjena mesta boriće se Australija i Honduras, odnosno Peru i Novi Zeland. U prvim mečevima na oba duela bilo je 0:0.

Na kraju ističemo da je Kristijan Eriksen nadmašio legende danskog fudbala Alena Simonsena i Denisa Romedala na večnoj listi strelaca sa 21. postignutim golom u nacionalnom timu. Večeras je stigao do brojke od 11 postignutih golova na ukupno 12 mečeva u kompletnim kvalifikacijama, računajući i baraž mečeve sa Republikom Irskom.