ABA: Zvezdin tornado u trećoj četvrtini presudio Zadranima!

U poslednjem meču 9. kola ABA lige košarkaši Crvene zvezde savladali su na gostovanju u Dalmaciji ekipu Zadra rezultatom 76:88 (23:19, 22:23, 9:29, 22:17).

Šuterski raspoloženiji bio je Zadar u prvoj četvrtini, a uz to nisu dozvoljavali lake poene Zvezdi. Domaći su otišli na +5 (13:8) na krilima Noulsa, ali je Lazić trojkom, a potom i Feldin sa četiri vezana poena vratio u igru “crveno-bele”. Pogodili su trojke potom Špralja i Bostik, pa je Zadar na kraju prvog perioda igre imao četiri poena viška (23:19).

Drugu četvrtinu otvara trojkom Špralja na najvećih +7, ali se onda razigrao Ognjen Dobrić koji je nanizao sedam poena. Dangubić je pogodio trojku u petom minutu igre u drugoj četvrtini za 30:30, a trojka Bjelice i daleka dvojka Dobrića donose Zvezdi tri poena razlike. Stao je šut domaćina, ali gosti svojim glupostima dozvoljavaju Zadru da se oporavi. Posle trojke Bašića, tehničke Antiću, iskorišćenih slobodnih bacanja i na koncu poena Brzoje u kontri, domaći tim ponovo ima +5. Ipak, poslednje poene u prvom poluvremenu postiže Radičević za konačnih 45:42. Zadar je očigledno želeo da ličnim greškama saseče igru Crvene zvezde, u čemu je uspeo, a uz to su imali pet pogođenih trojki, pa su zasuženo bili u prednosti. Špralja je bio najefikasniji sa 10 poena (dve trojke) u redovima domaćina, dok je kod Zvezde Bjelica ubacio 11, a Dobrić 9 poena (sve u drugoj četvrtini).

Ključna je bila treća četvrtina, samo devet primljenih poena, odnosno ekspresna, trominutna serija 17:0 (49:61) kojom je Zvezda na krilima odličnih Milka Bjelice, Tejlora Ročestija i Branka Lazića slomila otpor Zadrana za trijumfa.

Kolika je uloga kapitena Lazića u tim trenucima bila svedoči i prepoznatljiva odbrana, iznuđen nesportski faul, iskorišćena slobodna bacanja i nekoliko ofanzivnih minijatura dovoljno da srpski i regionalni šampion stekne dvocifrenu prednost. Potpuno se raspala igra Zadrana, čemu je kasnije dodatno doprineo Ročesti sa dve trojke u seriji koja je produžena na 24:3 i u poslednju deonicu se ušlo sa 54:71.

Imao je domaćin sredinom poslednje deonice meča jedan obećavajući nalet, kada je prišao na minus osam (70:78), ali je to više bila posledica opuštanja Zvezde i individualnih grešaka. “Crveno-beli” su zabeležili važan trijumf u ABA ligi i podigli samopouzdanje pred susret sa zahuktalom Baskonijom u okviru najelitnijeg evropskog takmičenja.

Najefikasniji u Zvezdi Milko Bjelica je postigao 20 poena, Tejlor Ročesti 14, a Branko Lazić 10. Kod Zadrana Nouls je ubacio 17 poena.