MIRIŠE, MIRIŠE… Još 90 minuta do Zvezdinog evropskog proleća! Keln čeka pakao na Marakani!

U petom kolu grupe H Lige Evrope, fudbaleri Crvene zvezde izborili su remi na gostujućem terenu odigravši nerešeno 0:0 protiv ekipe BATE Borisova.

Već u drugom minutu pokušao je Kanga udarcem sa dvadesetak metara, ali je njegov šut završio pored gola, tek toliko da se pokaže da je Zvezda u hladni Borisov (pre početka izmereno -2 stepena) došla sa namerom da pobedi. Prethodno su navijači Crvene zvezde istakli transparent na kojem je pisalo: “Hiljadu doživotnih da su ti dali, častan Srbin tebe slavi”. Mi smo ukapirali o kome je reč, a nadamo se da ljudi iz evropske kuće fudbala neće.

Pet minuta kasnije napad “crveno-belih” je odlično povukao, na ovom susretu fenomenalni Krstičić, prosledio na bok ka Stojkoviću koji je centrirao pravu na glavu Srniću, ali je omaleni krilni napadač gostijubio neprecizan.

Nedugo zatim još jedna dobra akcija Beograđana po boku, ali je Rodićev centaršut morao biti bolje ispraćen od strane napadača Crvene zvezde.

U 25. minutu Milić je okončao napad Zvezde koji je mnogo obećavao. Dobio je loptu od Kange, nameštao se ispred kaznenog prostora sa leve strane, na kraju i šutirao ali nedovoljno snažno.

BATE je potom zaigrao za nijansu angažovanije, lopta je bila u posedu domaćih igrača, ali bez neke konkretne završnice. Pretili su najviše Ivanić i Gordejčuk, no odbrana “crveno-belih” bila je na visini zadatka.

U 36. minutu susreta beležimo još jedan pokušaj Kange iz velike daljine, ovoga puta znatno bolje i preciznije, ali nije bilo problema sa golmana Šerbitskog.

Pet minuta pre odlaska na odmor Rodić je mogao bolje da reaguje, uspeo je da uputi šut, ali je prethodno igrao rukom što je sankcionisao arbitar Moen.

Zaključak nakon prvog dela je da su izabranici Vladana Milojevića zahvaljujući visokim presingom bili opasniji rival, uputili su devet šuteva kao golu domaćih (BATE samo dva), a posed lopte je bio 54-46 % na strani srpskog vicešampiona.

Najbolja prilika na utakmici, za BATE viđena je u 47. minutu. Šutirao je Gordičuk sa desne strane nakon asistencije Rodionova, ali srećom pored gola.

Tri minuta kasnije velika prilika za Zvezdu, Rodić je na ivici šesnaesterca prebacio loptu na slabiju desnu nogu i uputio projektil ka golu domaćih, ali je prečka bila saveznik golmana Šerbitskog.

U 61. minutu videli smo prvu javnu opomenu na utakmici, i to za Milana Rodića koji je povlačio igrača i prekinuo opasan napad domaćina. Nakon prekida šutirao je Ivanić sa dvadesetak metara, ali visoko preko gola.

Levi bek “crveno-belih” je mogao da se proslavi u Borisovu. Nebeski skok Rodića videli smo nakon kornera u 72. minutu, bio je sam, ali je loše zahvatio loptu glavom.

U 87. minutu još jedna velika šansa za Zvezdu. Krstičić je sjajno centrirao, Boaći je šutirao glavom sa svega nekoliko metara, ali je Šerbitski odbranio. U nastavku akcije rivala, Krstičić je zaradio žuti karton.

A onda, u trećem minutu sudijske nadoknade ponovo Rodić. Nakon velike gužve sa gol linije fudbaleri domaćeg tima izbacuju loptu u polje, a sudija Moen potom svira kraj meča.

Crvena zvezda, je tako pred poslednjih 90 minuta u grupnoj fazi ostala u igri za prolazak u nokaut fazu Lige Evrope. Arsenal je siguran sa 10 bodova, Zvezda ima 6, koliko i Keln posle trijumfa nad “tobdžijama” 1:0, a BATE je sakupio 5 bodova. U poslednjem kolu 7. decembra igraju Arsenal-BATE i Crvena zvezda-Keln. Nema sumnje da nas na Marakani očekuje najveći “crveno-beli” spektakl u poslednjih desetak godina.

I još jedan podatak – srpski vicešampion na gostujućim mečevima u grupnoj fazi Lige Evrope nije primio gol, posle trijumfa u Kelnu (1:0), usledili su remiji protiv Arsenala i BATE-a (0:0). Ovakva Zvezda je zaslužila proleće u Evropi!

BATE BORISOV – CRVENA ZVEZDA 0:0

Stadion: Borisov Arena

Kapacitet: 13.126

Sudija: Sven Odvar Moen (Norveška)

Žuti kartoni: Rodić 61. min.

BATE BORISOV: Šerbitski – Rios, Buljat, Milunović, Poljakov – A. Volodko (od 56. Baga), Dragun – Gordejčuk (od 79. M. Volodko), Ivanić, Staševič – Rodionov (od 62. Signevič).

CRVENA ZVEZDA: Borjan – Stojković, Savić, Le Talek, Rodić – Donald, Krstičić – Srnić (od 89. Račić), Kanga, Milić (od 65. Pešić) – Boaći (od 90.+2 Gobeljić).