Peti uzastopni poraz: Zvezda zaigrala u finišu, ali je Baskonija odnela pobedu

Peti poraz zaredom doživeli su košarkaši Crvene zvezde mts u Evroligi, pošto je u Areni slavila Baskonija u 9. kolu 81:85 (17:22, 21:25, 19:17, 24:21).

Nisu „crveno-beli“ uspeli da prekinu seriju poraza u Evroligi. Posle Bamberga, Unikahe, Olimpijakosa i CSKA, trijumfovala je i Baskonija protiv Zvezde i ostavila je na začelju elitnog takmičenja.

Jesu izabranici Dušana Alimpijevića pružili bolju partiju nego u pomenutim mečevima, ali to nije bilo dovoljno da se savlada španski tim, koji je imao veliku prednost, a na kraju je slavio u neizvesnoj završnici.

Zvezda je počela utakmicu vođstvom 4:0, a gosti su uzvratili trojkom Time i pogotkom Poirea za 4:5. Odličan početak meča imao je Bjelica, nisu znali gosti da li će da šutira sa distance ili ih napadne prodorom. Upravo ovo drugo je uradio, i položio pod faulom za dodatni penal i rezultat 9:9. Potom se ušlo u veoma brz ritam, koji je više odgovarao Baskoniji. Četiri napada zaredom je Zvezda prokockala, Dangubić je srljao, neprecizni su bili Feldin i Lesor, Radičević je napravio brzoplet faul, a Toko Šengelija je vezao čak sedam poena za 10:17. Signal za Alimpijevića koji je potom tražio tajm-aut. Iako je iskusni plej Marselinjo Uertas trojkom odmakao Baskoniju na plus osam, najpre Jovanović, pa prvi pogodak Ročestija i dva plus jedan Dobrića primakli su Zvezdu na četiri razlike. I onda su gosti lako izveli “pikenrol”, pa je Vojtman zakucao za 17:22 posle prve četvrtine.

Razigrao se nakon toga Džejms Feldin. Prvo je Nikola Jovanović pogodio drugi šut iz igre, a Feldin trojku nanizavši pet poena za 24:26. Probudili su se “crveno-beli” upravo u ritmu ove dvojice. Baskonija je u narednom periodu toliko lako dolazila do koša domaćina čija odbrana nije postojala. Taman su Feldin i Jovanović uhvatili korak, pogodio je i Dobrić, ali su Šengelija, Tima i Bobua ekspresno u kontrama čuvali prednost za 27:32. Dobrić je prikazao dobru partiju, međutim, prosto ne mogu jedan ili dva igrača Zvezde da pariraju razigranom rivalu. Nije išlo u napadu kada na parketu nije bilo Ročestija, a u odbrani je bilo dosta propusta. Prišli su “crveno-beli” na 32:34 i onda serija Baskonije 12:0 u kojoj su ključne bile dve trojke Dženinga za 32:46. Previše je poena Zvezda primila za poluvreme, pogotovo iz kontri, a kako je imala veliku “rupu” u igri sredinom druge deonice, jednocifren zaostatak nije bio toliko loš. Ročesti i Lesor su smanjili na 38:47 a sa tim rezultatom se otišlo na predah.

Dobrić je početkom drugog poluvremena opet imao dobru minijaturu. Na drugoj strani, Baskonija je imala tri skoka u napadu zaredom, za nezadovoljstvo u Areni. Ni ukradena lopta Dobrića, ni pogodak Stefana Jankovića, ništa nije pomoglo, jer je Tima ubacio trojku za 42:52. Ponovo je Ognjen Dobrić repoznatljivom energijom ulio dozu samopouzdanja, ukrao je dve lopte, položio pod faulom, a Janković dodao trojku za 48:52. U strelce se potom upisao i Lazić, a tada se probudila i publika koja je u tom momentu pružala podršku “crveno-belima” da potpuno uhvate rezultatski priključak, što je sprečio Vojtman posle dobrog okreta u reketu za 50:56. U finišu je pala defanziva, pa nije pomogao ni sjajni Dobrić, koji je za dva šutirao 6/7. Na drugoj strani je Bobua pogodio trojku da gosti opet steknu dvocifrenu prednost – 54:64. Lesor je iz reketa došao do dva plus jedan i svog 10. poena, pa je pred poslednju deonicu bilo sedam razlike – 57:64.

Poslednja četvrtina i trojka na trojku… Feldin, pa Bobua i onda Dejan Davidovac – 63:69. Zvezda potom priđe, Baskonija odmakne, tako je proticao gotovo ceo meč, pa i uvodni minuti poslednje četvrtine. Posle penala Bjelice je Lesor koristio snagu protiv Fojtmana i dva puta zaredom poentirao iz reketa pod faulom, a iskoristio je i dodatna slobodna bacanja za 70:73. Počeo je Dobrić, nastavio Lesor, vezao osam poena i Zvezda je izjednačila na 73:73 pet minuta pre kraja. Penalima Davidovca Zvezda je napravila preokret i pet minuta pre kraja došla do prvog vođstva još od početka utakmice. Onda je Džening ubacio trojku, Bjelici je pobegla lopta, pa je Fojtman doneo Baskoniji doneo plus tri što je poništio sjajni Dobrić – 78:78. 15. poen Janisa Time doneo je gostima za 78:81 dva minuta i 19 sekundi pre kraja. Odbranila se potom Zvezda posle polovičnog učinka Lesora sa penala, skočio je Bjelica, a Dobrić nije uspeo da realizuje prodor. Kasnila je blokada Lesora za Fojtmana – 79:83. Ročesti je asistirao za Bjelicu za 81:83 na 43 sekunde pre kraja. Iskoristila je Zvezda još jedan faul pre bonusa, odbrana je bila dobra i Baskoniji su ostale tri sekunde posle auta, i Šengelija je ostao sam da pogodi za 81:85 i veliku pobedu Baskonije.

CRVENA ZVEZDA MTS – BASKONIJA 81:85 (17:22, 21:25, 19:17, 24:21)

Hala: Beogradska arena.

Gledalaca: 5.467.

Sudije: Paterniko, Koromilas, Silva.

CRVENA ZVEZDA MTS: Radičević, Dangubić, Davidovac 7, Lazić 2, Dobrić 17, Feldin 10, Apić, Janković 8, Ročesti 4, Lesor 19, Jovanović 5, Bjelica 9.

BASKONIJA: Vildoza, Gonzales, Tima 15, Fojtman 17, Malmanis 3, Uertas 3, Bobua 10, Džening 13, Grendžer 6, Poire 2, Martinez, Šengelija 16.