PERO SRUŠIO KRALJA! “Crveno-bela” artiljerija pokorila Madrid!

Košarkaši Crvene zvezde mts zabeležili su veliku pobedu u meču 10. kola Evrolige! Srpski i ABA šampion je slavio u Madridu protiv ekipe Reala rezultatom 83:87 (24:19, 15:27, 19:21, 25:20) i zabeležio treći trijumf u ovogodišnjem takmičenju.

Meč je rešio Pero Antić trojkom, čak sedamnaestom ekipnom, samo sedam sekundi pre kraja meča! Zvezdu je ponovo predvodio tandem Ročesti-Bjelica. Sjajni plej je sakupio 18 poena i imao 7 asistencija, dok je Milko imao 16 poena uz 6 skokova. Antić je ubacio 11 koševa, a Feldin i Dobrić po 10. Na drugoj strani Madriđane je gurao Luka Dončić sa ukupno 20 poena, Džejsi Kerol je ubacio 12, a Tompkins i Fernandez po 10.

Početak je krenuo izjednačenom igrom na obe strane. Laso je ostavio Dončića na klupi, a za nepunih pet minuta mladi Justa napravio je tri lične pa je Luka morao na parket. Malo po malo su “crveno-beli” penalima Davidovca i trojkom Bjelice preuzeli vođstvo – 8:11. Gotovo neverovatno šta je Tompkins promašio, zicer kada je bio usamljen, a potom je Bjelica pogodio i drugu trojku za 10:14. Na krilima Dončića je Real ekspresno uzvratio. Vezao je sjajni reprezentativac Slovenije trojku, zakucavanje i dva penala, a parirao mu je Pero Antić sa pet vezanih poena – 19:19. Real je napravio seriju 5:0, u poslednjem minutu ove deonice nije bilo poena, pa su Madriđani na prvi odmor otišli sa pet poena prednosti – 24:19. Čudesni Dončić je imao već 12 poena.

Dončić je nastavio i u drugoj četvrtini da briljira. Rejes je posle njegove asistencije iskoristio dva bacanja, ali je pogotkom uzvratio Bjelica i smanjio je na 26:21. Potom je Zvezdinu odbranu mučio Rejes ali su “crveno-beli” trojkama Bjelice i Dobrića držali priključak (30:27). Lesor je drugom blokadom, ovaj put Tavaresu, uneo dodatnu agresivnost, a Ročesti se vratio na parket sa dva plus jedan za preokret i 32:34. Razigrao se Zvezdin američki plej i desetim poenom doneo +4. Pridružio mu se Lazić trojkom za 34:39. Real je ostao bez organizacije napada izlaskom Dončića, posle polovičnog učinka Lesora sa penala je Zvezda stekla maksimalnih plus šest do tada (34:40), ali je Dobrić lako izgubio loptu koju je Kampaco pretvorio u trojku za 37:40. Pogodio je Feldin potom sa poludistance, dok je Ročesti rešio poslednji napad “crveno-belih” teškim šutem, pogotkom i pored blokade za 39:44 na poluvremenu.

Loš početak drugog poluvremena za Zvezdu. Zakucavanje je promašio Lesor, Kozer je pogodio trojku, ali je vratio Feldin za 42:49, a potom još jednu za +10! Promašio je Lesor, kažnjava to Real – 43:52. Ročesti sredinom treće četvrtine pogađa za tri, Zvezda se mnogo oslanja na šut spolja ali išlo je zaista sjajno – 47:55. Bjelica je potom pogodio za +10, a u 27. minutu trojku pogađa i Antić za velikih 47:60. Poentira nakon toga Dončić, a zatim se nadovezao Tompkins – 51:60. Zvezda ne da prednost jer je pogodio ponovo Bjelica, a onda Rendl pogađa trojku. Opet se vraća Real na jednocifrenu prednost, ali je Dobrić pun samopouzdanja – 54:65. U samom finišu Davidovac pogađa na asistenciju Antića. Zvezda treću četvrtinu završava sa +9. Dobio je naš šampion i ovaj period. Bilo je potrebno izdržati još deset minuta – 58:67.

Najgori mogući početak poslednjeg perioda po Zvezdu jer je Real za 43 sekunde pogodio dve trojke preko Rudija Fernandeza i Džejsija Kerola, a nakon toga Kerol za dva za 66:67. Usledio je vrlo bitan pogodak Ročestija da se sačuva vođstvo, ali je onda Rudi Fernandez vratio istom merom iz izuzetno teške pozicije i opet je jedan razlike – 69:70. “Preživela” je Zvezda furiozan početak četvrtine u režiji “kraljevića” i to tako što je Dangubić vezao dve trojke za 69:76. Usledio je trojkaški obračun u finišu, pogađali su Tompkins i Kerol za Real, odnosno Dobrić za Zvezdu – 75:79. Na tri minuta i 17 sekundi pre kraja je Lesor zaradio i petu ličnu, a poslednjim faulom je uspeo da raskrvari glavu Rudiju Fernandezu. Trojke nakon toga promašuju Antić i Ročesti. Dva minuta pre kraja Davidovac je organizovao vrlo bitan napad, loptu je dobio Feldin i uz pomoć Antića položio, ali je uzvratio Dončić za 81:81. A onda ponovo dve sjajne role mladog Dejana Davidovca. Prvo je iznudio prekršaje i Kerola i Kampaca, za bonus Reala i svoje penale, pogodio je jedan za 81:82. Nakon toga uhvatio je promašaj Tompkinsa i onda sa linije za slobodna bacanja bio precizan oba puta – 81:84. Neverovatno šta je onda pogodio Rejes i kako je ubacio loptu u obruč. Potom je ukrao loptu Davidovcu, ali je Dončić izgubio loptu u duelu sa Antićem. Zvezda je imala napad, Feldin je dugo driblao, a Pero Antić sedam sekundi pre kraja pogodio pobedničku trojku za 83:87! Nije bilo vremena za Real, izgubili su loptu i slavlje “crveno-belih” moglo je da počne. Zvezda je “ubila” Real šutem za tri, pogodili su 17 puta iz 40 pokušaja (42,5%). Bilo je to veliko iznenađenje u režiji “crveno-belih” i velika injekcija samopouzdanja pred nastavak sezone.

U narednom 11. kolu najelitnijeg evropskog takmičenja Crvena zvezda mts u petak 8. decembra dočekuje turski Efes.