LŠ: Bazel u Lisabonu izborio nokaut fazu, Roma slavi remi Čelsija i Atletika, Bajern ranio PSŽ, ne i dotukao!

Nakon mečeva Lige šampiona odigranih u utorak rešene su dileme u grupama A, B, C i D. Bazel je izborio osminu finala pobedom u Lisabonu protiv Benfike 2:0, Bajern je u svom Minhenu pobedio PSŽ rezultatom 3:1, ali to nije bilo dovoljno za prvo mesto u grupi, dok su Čelsi i Atletiko odigrali 1:1 na Stamford Bridžu. Iz tog remija najviše je profitirala Roma koja je pobedom nad Karabagom 1:0 zauzela prvo mesto u grupi.

Grupa A:

Mančester je imao sve u svojim rukama, praktično zicer na Old Trafordu protiv moskovskog CSKA, ali nije krenulo dobro po tim Žozea Murinja kojem je i bod garantovao plasman u osminu finala sa prve pozicije. Bio je Mančester junajted bolji rival u prvom poluvremenu, ali su gol primili u prvom minutu nadoknade. Bila je to odlična kontra ruskog tima, Vitinjo je šutirao sa šest metara, a lopta je na putu do gola pogodila Džagojeva, koji po mišljenju pomoćnika nije bio u ofsajdu – 0:1. Ali, u drugom poluvremenu, za samo dva minuta, Mančester je preokrenuo. Izjednačenje je doneo Lukaku u 65. minutu, a samo minut kasnije pogodio je i Rašford.

Bazel je držao sudbinu u svojim rukama, ali mu je za siguran plasman među 16 najboljih u Evropi bio potreban trijumf na gostovanju Benfiki, koja u prethodnih pet kola nije osvojila niti jedan bod Švajcarci su odlično počeli susret u Lisabonu, poveli su već u petom minutu, kad je glavom loptu u mrežu Mileta Svilara zakucao Eljunusi, posle odličnog centaršuta Langa. Gosti ništa nisu želeli da rizikuju, napali su i u nastavku meča, a prednost su duplirali u 65. minutu golom Oberlina. Andrija Živković je bio u startnoj postavi Benfike, uz već pomenutog Svilara, dok Ljubomir Fejsa nije bio u protokolu za ovaj susret.

Rezultati:

Mančester Junajted – CSKA 2:1

(Lukaku 65′, Rašford 66′ – Džagoev 45’+1)

Grupa B:

Bajern i PSŽ su odavno obezbedili plasman u osminu finala Lige šampiona, ostala je samo dilema ko će u nokaut fazu sa prve pozicije.

Bavarcima je za tako nešto, posle poraza u Parizu od 3:0, bila potrebna pobeda od najmanje četiri gola razlike. Malo ko je, osim njih samim, verovao u čudo. Polovnu toga što je bilo potrebno tim iz Minhena odradio je u prvom poluvremenu, posle kojeg je imao dva gola prednosti, precizni su bili Levandovski i Toliso. Videli su Parižani da je “vrag odneo šalu”, pa su zaigrali agresivnije i pogotkom Mbapea na asistenciju Kavanija u 50. minutu rešili su dileme oko prve pozicije. Do kraja je Bajern pobedu obezbedio svojim drugim golom Toliso. Ali, Bavarcima su nedostajala još dva pogotka za prvu poziciju, te su morali da se zadovolje samo Pirovom pobedom.

Slična situacija i pred meč u Glazgovu, samo što se tamo radilo o borbi za treću poziciju, koja vodi u šesnaestinu finala Lige Evrope. Tu je Anderlehtu bilo potrebno čudo, u prevodu bilo kakva pobeda od tri gola razlike. Seltik je znao šta mu je činiti, pred punim tribinama sačuvali su Škoti svoju mrežu u prvom poluvremenu. Tračak nade za Belgijance pojavio se u 62. minutu, pomogao im je nesrećnim autogolom Jozo Šimunović. Obojica Srba u Anderlehtu bila su u startnoj postavi, Uroš Spajić i Ivan Obradović odigrali su čitav meč.

Rezultati:

Bajern Minhen – PSŽ 3:1

(Levandovski 8, Toliso 37, 69 – Mbape 50)

Grupa C:

Samo čudo u poslednjem kolu moglo je da odvede Atletiko umesto Rome u osminu finala Lige šampiona. Madriđani su za osminu finala morali da pobede Čelzi u Londonu, ali i da osluškuju rezultat iz Rima, a tamo im je odgovaralo da Roma ne pobedi protiv potpunog autsajdera Karabaga. Posle prvih poluvremena sve je još bilo otvoreno, s obzirom da se mreže ni na jednom od ova dva meča nisu zatresle. Ali, u 54. minutu erupcija oduševljenja na Olimpiku. Dijego Peroti je napokon savladao golmana Karabaga, posle duge akcije koju je završio Argentinac.

Slaba uteha za Madriđane bila je to što su golom Nigueza dva minuta kasnije poveli protiv Čelzija. Posle ovoga ostala je samo dilema ko će biti prvi u grupi. Čelzi je autogolom Stefana Savića u 75. minutu vratio nadu da može na čelo tabele. “Plavci” su napadali, imali su sijaset odličnih prilika, ali je na golu Madriđana stajao čudesni Jan Oblak, koji je, ispostavilo se, lansirao svojim odbranama Romu na prvu poziciju. Kod Rimljana Aleksandar Kolarov je bio u startnoj postavi.

Grupa D:

Barselona je u prošlom kolu obezbedila plasman u osminu finala Lige šampiona i to sa prve pozicije, pa nije bila preterano zainteresovana za meč protiv komšija iz Portugalije. Sporting se nije mnogo pitao oko plasmana u nokaut fazu, bilo im je potrebno da Olimpijakos savlada Juventus u Pireju, a da oni osvoje sva tri boda u Barseloni.

Naravno, takav ishod je bio prilično nerealan, posebno posle 15. minuta meča na stadionu Karaiskakis, kad je Kvardado doneo vođstvo “staroj dami”. Od trojice Srba u Olimpijakosu u protokolu, ali i startnoj postavi, bio je samo Uroš Đurđević, koji je propustio veliku šansu za izjednačenje pred kraj prvog poluvremena.

Bivši igrač Partizana na terenu je bio do 71. minuta, kad ga je zamenio Ben. Uz promašen zicer, Đurđević je zaradio i žuti karton. Juventus je sve dileme rešio u 89. minutu, kad je prednost duplirao prelepim golom Bernardeski, koji je time i obezbedio pobedu i osminu finala svom timu.

U Barseloni su gosti dugo odolevali, ali su poklekli na isteku prvog sata igre, kad je glavom pogodio Pako Alkaser. U finišu meča u igru je ušao i Mesi, a Barse je autogolom častio njihov bivši igrač, Matije.