SUMRAK FAVORITA U EVROLIGI: Žalgiris bolji od Fenera, Valensija od Himkija, Bamberg od Olimpijakosa! Real slavio u El Klasiku!

Velika senzacija u Istanbulu! Žalgiris je u Ulker Areni savladao favorizovani Fenerbahče u meču 12. kola Evrolige i došao do sedme pobede u ovom takmičenju, čime je potvrdio da se na sastav Šarunasa Jasikevičujusa mora ozbiljno računati kada je u pitanju visok plasman u ovoj sezoni – 89:90 (24:16, 18:25, 22:22, 25:27).

Rezultatska klackalica je viđena tokom celog meča, i zaista je delovalo da ekipa iz Kaunasa može do podviga. Žalgiris je delovao koncentrisano i fokusirano, gosti nisu padali ni kada domaćin u samoj završnici imao pet poena prednosti (85:80), već naprotiv, utakmicu su završili serijom 10:4 i stigli do zaslužene pobede.

Kevin Pangos je pogodio četiri trojke iz pet pokušaja i utakmicu završio sa 22 postignuta poena. Kod domaćina je 20 dao Veseli, a jedan manje Vonamejker. Gudurić je ubacio 7 poena (3 skoka, 4 asistencije) kod domaćih, dok je drugi srpski igrač Vasilije Micić imao učinak od 6 poena i 5 uspešnih dodavanja za tim Žalgirisa.

Real Madridu je pripao prvi evroligaški El klasiko u ovoj sezoni! Izabranici Pabla Lasa očitali su pravu košarkašku lekciju ekipi Sita Alonsa i domogli se šeste pobede u elitnom takmičenju – 87:75 (15:15, 25:23, 28:14, 19:23).

Kraljevski klub je utakmicu prelomio u trećoj četvrtini, koju je rešio u svoju korist rezultatom 28:14, a koju je na fantastičan način, trojkom sa čitavog terema, krunisao neverovatni Luka Dončić. Mladi as je još jednom bio najbolji u dresu Reala, postigao je 16 poena i zabeležio šest skokova i sedam asistencija.

Real je najveći plus dostigao na početku četvrte četvrtine, kada je vodio sa 75:54, ali se Barselona tada nije predala, Katalonci su krenuli na sve ili ništa i konačno počeli da zasipaju koš protivnika, pa su serijom 17:5 na četiri munuta pre kraja stigli na više nego dostižnih devet poena zaostatka. Ipak, onda je loptu u svoje ruke ponovo preuzeo Luka Dončić, kojem se pridružio i iskusni Felipe Rejes, čime je domaćin obezbedio spokojnu završnicu.

Rejes je na kraju ubacio 14 poena i bio drugi najefikasniji igrač Madriđana, dok su sa druge strane dvocifreni bili samo Tomić (12 poena) i Oriola (11) i Ertel (11).

Španska Unikaha je na svom terenu pobedila Himki sa 93:84 i prekinula niz od pet poraza u elitnom takmičenju.

Najzaslužniji za uspeh domaće ekipe bio je srpski bek Nemanja Nedović. On je na parketu proveo 28 minuta i za to vreme zabeležio 21 poen i sedam asistencija. Adam Vaščinski dodao je 15 poena, dok je Džejms Ogastin ubacio jedan poen manje. Košarkašima Himkija ovo je bio peti poraz u Evroligi, a očekivano, Aleksej Šved je sa 28 poena bio najbolji u Himkiju, ali je za tri poena pokušao čak 17 puta uz pet pogodaka.

Važnu i veliku pobedu u borbi za plej-of zabeležio je Bamberg koji je na svom terenu savladao Olimpijakos sa 67:65.

Bivši igrač Igokee Dorel Rajt je sa 20 poena predvodio Bamberg koji je gotovo savršeno odigrao poslednju četvrtinu i taj period rešio u svoju korist sa 17:7. Olimpijakosu nije pomoglo ni to što su igrali i Vasilis Spanulis i Jorgos Printezis. Prvi je dao 11, a drugi 12 poenam s tim da je Printezis dodao i sedam skokova na to. U timu Bamberga nije bilo srpskih internacionalaca Luke Mitrovića i Dejana Muslija.