DFB KUP: Bajern “gazio” Borusiju, ali na kraju spašavao živu glavu! Prošli Leverkuzen, Bremen i Frankfurt!

Majncu, Paderbornu, Volfzburgu i Šalkeu, u četvrtfinalu nemačkog fudbalskog kupa pridružili su se Verder Bremen, Bajer Leverkuzen, Ajntraht Frankfurt i minhenski Bajern. U današnjim susretim DFB kupa Leverkuzen je slavio na Borusija parku sa 1:0, na Vezeru je pao Frajburg – 3:2, Frankfurt je tek posle produžetaka slomio otpor Hajdenhajma, dok je Bajern u “Klasikeru” pobedio Dortmund sa 2:1.

Okršaj Menhengladbaha i Leverkuzena slovio je za najzanimljiviji u osmini finala – posle “Der Klasikera”, razume se – i u dobroj meri taj meč opravdao je očekivanja. Oba tima igrala su u visokom ritmu, s puno trčanja i šansi, a odluka je pala u 70. minutu. Presudila je jedna lošta reakcija Zakarije na sredini terena, kada mu je lopta prošla ispod noge, što je ove sezone odlični Kevin Foland iskoristio, dokopao se lopte i divnim pasom proigrao Liona Bejlija. Momak iz Kingstona pokazao je zbog čega ga zovu Bajerov Bolt, stuštio se nezadrživo ka golu Menša i matirao Zomera – 0:1.

U drugoj utakmici večerašnjeg programa, okršaju dva tima koja će se do kraja sezone grčevito boriti za opstanak, Verder je slavio sa 3:2. Nije bilo Kruzea od starta, ali blistao je Žerom Gondorf, letošnje pojačanje iz Darmštata koji u Bundesligi do sada nije dobijao pravu šansu. Kreativni vezista namestio je vođstvo svom timu od 2:0 – asistencije za Belfodila i Kajnca – da bi sve dileme oko pobednika rešio Filip Bargfrede, pogotkom za 3:1. Igrao se 69. minut. Naš Miloš Veljković igrao je svih 90 minuta za Verder.

I treći “Klasiker” zaredom pripao je Bajernu – u derbiju četvrtfinala nemačkog DFB kupa, Bavarci su na svojoj Alijanc areni tukli najvećeg rivala sa 2:1! Hajnkes sa skoro svim raspoloživim snagama – nije bilo duže povređenih Nojera i Robena – Šteger bez najboljeg igrača i strelca – Pjer Emerika Obamejana.

U takvom odnosu snaga domaćin je nemilice gazio skoro sat vremena, stekao veliku prednost od 2:0, da bi u poslednjih tridesetak minuta Dortmund živnuo, zaigrao kako ume i kako je trebalo od početka, pa je uveo utakmicu u neizvesnu završnicu.

Koliko je šampion bio dominantan u prvih petnaestak minuta govori sledeći podatak: četiri stopostotne šanse, dve prečke i skoro 80 odsto poseda lopte! I situacija kod prvog gola – Boateng glavom u 12. minutu – lepo opisuje stanje na terenu, pošto je prethodno glavom prečku pogodio Zule, da bi na odbijenu loptu natrčao njegov partner iz odbrane i pogodio za 1:0. Dakle, oba štopera u tom momentu bila su u šesnaestercu Borusije.

Bajern je na 2:0 povisio u finišu prvog dela. Robert Levandovski divno je sačekao, pogledao, pa proigrao Tomasa Milera, a kapiten sa roglja peterca samo bocnuo loptu i prebacio Burkija. Onako, manirom najvećih majstora.

Domaći su u nastavku, odmah u prvim minutima, imali kolosalnu šansu da sve reše, kada je Burki sa gol-linije čudesno odbranio udarac Milera. od tog momenta Bajern je nekako počeo da se povlači, a Borusija da preuzima konce igre u svoje ruke. Na 1:2 smanjio je Jarmolenko posle prelepog poteza Šinđija Kagave. Japanac je zalomio tamo na boku, oko 20 metara od gola, poslao po burek Kimiha i Martineza, a onda idealno centrirao i Ukrajincu je preostao lakši deo posla.

Dortmund je u poslednjih 15 minuta kidisao na 2:2, ali Bajern se nekako odbranio. Najbolju šansu da meč odvede u produžetak imao osamnaestogodišnji Aleksander Isak, no posle njegovog šuta iz šesnaesterca i dosta dobre pozicije, lopta je zakačila Ulriha i otišla tik pored stative.

Ajntraht je poslednji učesnik četvrtfinala. Ekipa iz Frankfurta uspela je da posle produžetaka izbaci drugoligaša Hajdenhajm na njegovom terenu – 2:1, uz novi gol srpskog reprezentativca Mijata Gaćinovića.

Krilni napadač “orlova” bio je odličan proteklog vikenda protiv Šalkea, kada je namestio gol Luki Joviću, a pre toga u vanrednom kolu dao je gol za pobedu Ajntrahta u Hamburgu. Večeras je nekadašnji fudbaler Vojvodine pogodio mrežu Hajdenhajma na dodavanje Marijusa Volfa. Igrao se 95. minut.

Domaći su uspeli da izjednače već u narednom napadu, pošto je Mark Šnaterer prevario Hradeckog, ali bundesligaš pogotkom najboljeg strelca Sebastijana Alera u 109. minutu stiže do novog vođstva i plasmana među osam najboljih klubova u DFB kupu. Drugi srpski fudbaler Luka Jović šansu je dobio početkom drugog produžetka.