Prvi tim koji je rušio “kralja” tri puta zaredom u njegovoj kući – BARSA!

Real Madrid i Barselona odigrali su derbi 17. kola španske La Lige. Utakmica je završila pobedom gostiju od 3:0.

Veliko pitanje uoči utakmice bilo je kako će se Zidanova ekipa nositi s Mesijem, i pojava Matea Kovačića u startnoj postavi Reala sugerisala je da će Zidan pokušati replicirati taktiku iz pobede nad Barselonom u super kupu, kada je Kovačić zatvorio Mesija i ograničio Barsin napadački učinak.

Međutim, od početka je utakmica bila prilično haotična, niti jedna ekipa nije kontrolisala igru niti uspela ući u kakav-takav ritam. Barselona je u fazi odbrane stajala dublje nego uobičajeno, s obzirom na Vermalenov manjak brzine, dok je Real u prvih pola sata prilično agresivno izlazio u presing, a Kasemiro i Kovačić su se menjali u čuvanju Mesija.

U 10. minutu Ronaldo je promašio celu loptu, na dodavanje Marsela s leve strane. To je zadalo ton ostatku poluvremena, budući da je Real najviše pretio preko Barselonine desne strane, gde su Kros, Marselo i Ronaldo radili viškove.

U 30. minutu je tako Ronaldo opet ušao u prostor na desnom boku Barsee, ali je njegov udarac odlično odbranio Ter Štegen.

Nešto ranije je, u retkom primeru brze tranzicije, Paulinjo izašao sam pred Navasa, ali je Realov golman njegov volej skrenuo u korner.

Potom nova šansa Barselone. Alba i Iniesta kombinuju levo, Mesi ulazi u dribling i ubacuje, a Paulinjo šutira u Navasa.

Najbolju priliku u prvom poluvremenu za Real imao je Benzema. Opet je popustio desni Barsin bok, Marselo je ubacio, a Francuz pogodio prečku.

Gosti su generalno bili oprezniji u prvom poluvremenu. Valverde je u defanzivnoj fazi bio oprezan i pokušavao minimalizovati nedostatke. Dobro je to bilo vidljivo po pozicioniranju Žordija Albe, inače veoma ofanzivnog beka. Alba je tek par puta stajao visoko dok je Barselona imala posed, u strahu da, ukoliko Barsa izgubi loptu, njena odbrana ne ostane izolovana protiv brze Realove tranzicije. Na poluvreme se otišlo sa 0:0.

U nastavku je krenulo opreznom igrom obe ekipe, s tim da je Barselona bila nešto proaktivnija i u početnim minutama preuzela posed.

U jednoj od faza dugog poseda lopte Barselone Alba je konačno krenuo napred, probio bok i odigrao povratnu za Suareza, koji je šutirao u Navasa.

Dominaciju Barselone krunisao je Suarez u 55. minutu. Serhio Buskec fenomenalno se oslobodio Krosa, otvorio brzu kontru Rakitiću, koji je imao ogroman slobodan prostor ispred sebe, budući da je Mesi odvukao Kovačića. Rakitića je pratio Roberto, ubacio Suarezu koji nije imao problema matirati Navasa.

U 64. minutu utakmica je bila praktično rešena. Još jedna brza tranzicija Barselone u kojoj je nastala gužva u Realovom šesnaestercu, Mesi dodaje Suarezu koji pogađa prečku nakon čega Karvahal namerno igra rukom. Mesi je dosuđeni jedanaesterac pretvorio u gol, a Karvajal je isključen.

Zidan je sa uvođenjem Asensia i Bejla pokušao ubrizgati direktnosti i napadačkog elana svojoj ekipi, ali je Barselona do kraja utakmice uglavnom kontrolisala utakmicu, te je čak imala šanse povećati rezultat. U sudijskoj nadoknadi gosti su u potpunosti ošamutili aktuelnog prvaka. Mesi je probio desni bok, sjajno asistirao Vidalu koji je pogodio za 3:0.

Barselona je tako ostala prva, sa 45 bodova, devet više od drugoplasiranog Atletika, dok je Real ostao četvrti sa 14 bodova manje od najljućeg rivala. Trka za prvaka je, po svemu sudeći, gotova.

REAL MADRID – BARSELONA 0:3 (0:0)

(Suarez 54′, Mesi 64′ pen., Vidal 90’+3)

Stadion: Santjago Bernabeu.

Sudija: Hoze Sančez.

Gledalaca: 80.264.

REAL MADRID (4-4-2): Kejlor Navas – Dani Karvahal, Rafael Varan, Serhio Ramos, Marselo – Kazemiro (od 72 Asensio), Mateo Kovačić (od 72 Bejl), Toni Kros, Luka Modrić – Kristijano Ronaldo, Karim Benzema (od 66 Načo).

BARSELONA (4-4-2): Ter Štegen – Serđi Roberto (od 91 Vidal), Đerar Pike, Tomas Vermalen, Đordi Alba – Serđi Buskets, Ivak Rakitić, Andres Inijesta (od 77 Semedo), Paulinjo (od 84 Andre Gomeš) – Luis Suarez, Lionel Mesi.