Osmi uzastopni ABA trijumf: Zvezda slavila i u Mitrovici!

U Sremskoj Mitrovici odigran je poslednji meč 13. kola ABA lige. Aktuelni srpski i regionalni šampion Crvene zvezda savladala je domaću Megu rezultatom 85:90 (25:24, 13:27, 21:15, 26:24) i ostala na deobi prvog mesta sa identičnim skorom (11-2) kao i podgorička Budućnost.“Crveno-beli“ su ostvarili osmu uzastopnu pobedu u ABA ligi i trenutno su prvoplasirani na osnovu bolje koš-razlike! Mega je dala sve od sebe, ali je morala da se pomiri sa petim uzastopnim porazom na domaćem terenu, gde se poslednji put radovala još 7. oktobra, posle utakmice protiv Mornara.

Mnogo nervoze na obe strane, čarki u maltene svakom drugom napadu i nenormalno veliki broj slobodnih bacanja – to je ono što je obeležilo duel dva srpska predstavnika na Jadranu. Inače, ovo je bila najduža utakmica u ABA ligi ove sezone ako se računaju one koje nisu igrane na produžetak – dva sata i 12 minuta!

Milojević je već u četvrtom minutu morao da zatraži tajm-aut, jer Zvezda četvrti put poentirala iz tranzicije, posle promašaja ili izgubljenih lopti Mege i stekla osam poena prednosti 2:10! U sedmom minutu trojkom Enisa gosti odlaze na +12 (7:19), ali je Mega za samo dva minuta napravila neverovatnu seriju 12:0, pa je poenima Koprivice rezultat izjednačen na 19:19. Mladi Jovičić je poentirao uz faul (21:21), promašio dodatno slobodno bacanje, ali je došao do lopte i ponovo postigao koš iz igre – 23:21. Jovanović pravi preokret košem uz dodatno bacanje (23:24), ali Fundić postavlja konačan rezultat prve četvrtine – 25:24 za domaći sastav.

Početkom drugog perioda ponovo dobra rola Enisa protiv svog bivšeg kluba, dve dobre asistencije, pa trojka za +5 (29:34). Nakon toga Feldin je bio precizan u nizu slobodnih bacanja koje je imao, a trojka Pere Antića značila je da Zvezda preuzima kontrolu nad utakmicom (32:43). Dve uzastopne blokade pod košem je udario Megin Aleksandar Lazić, ali koš Feldina sa distance nije mogao da spreči – 37:49. Ročesti je u samom finišu doneo maksimalnih +14 (37:51), pa je tako Zvezda otišla na pauzu sa dobrom zalihom. Mega je imala čak 10 skokova više, od toga 11:3 u fazi napada. Međutim, domaćin je pogodio samo 29,7 odsto šuteva iz igre, uključujući 2/14 za tri poena.

Drugo poluvreme je počelo sa tri promašaja i dve izgubljene lopte Mege. Zvezda to koristi da napravi seriju 9:0, uz pet poena Feldina za makimalnih +22 (38:60)! Mega se međutim nije predavala, trojkom Mušidija smanjuje na 51:62 (serija 13:2). Enis potom u prodoru ide na Bitadzea i koristi to što Gruzijac ima četiri faula – 51:64. Pet poena Mega postiže u jednom napadu za 57:64, u pitanju su bili koš i promašeno bacanje Fundića, skok Jovičića, pa trojka Aleksandra Lazića! Lazić je bio veoma raspoložen, pogodio je još jednom, ali je uzvratio Ročesti za 59:66, na kraju treće četvrtine.

Treći put je Mega prišla na -5 u drugom minutu poslednje četvrtine, a onda Jovanović gubi loptu i pravi nesportski faul. Fundić posle 0/5 pogađa jedno od dva bacanja (64:68), a Lazić baca loptu u ruke protivniku. Bjelica je pogodio trojku za 64:71, a ubrzo u guranju sa Fundićem napravio peti faul. Mega iz dva napada nije uspela da se dodatno približi, a onda Ročesti postiže važnu trojku – 68:77. Nedugo zatim Zvezda je išla u kontru posle promašaja Čančara, Lesor je želeo da zakuca, ali je završio na podu posle faula Bitadzea, koji nije bio naročito grub. Jednostavno je Francuz nezgodno pao i to je izazvalo koškanje igrača dva tima, u koje su se umešali pripadnici obezbeđenja, pa čak i jedan pomoćni trener Mege… Lesor je, izgleda, dobro prošao. Branko Lazić je izveo i pogodio bacanja umesto Lesora, koji je uz Sinoveca dobio nesportsku ličnu zbog učešća u incidentu – 68:79. Sinovec trojkom smanjuje na 71:79, zatim promašaji na obe strane, zaključno sa Rebićevim bacanjima 0/2. Činilo se da je Zvezda bezbedna, sa prednošću od osam do 10 poena, ali posle promašaja Feldina, treću trojku postiže Aleksandar Lazić – 80:85! Do kraja je ostalo nešto više od minut. Tehničku grešku zaradio je Dejan Milojević zbog prigovora na odluku o koracima. Feldin pogađa bacanje (80:86), Ročesti greši u dodavanju, ali Lazić promašuje trojku i time Mega propušta „poslednji voz“… Antić 29 sekundi pre kraja koristi jedno bacanje za 80:87. Počasnu trojku postiže Aleksandar Lazića za 83:88. Feldin na drugoj strani „overava“ pobedu Zvezde, a Lazić zakucava u poslednjem sekundu za konačnih 85:90.

Feldin je završio utakmicu sa 24 poena, a Tejlor Ročesti dodao je još 15 poena i osam asistencija. Po 12 poena ubacili su Pero Antić i Milko Bjelica. Kod Mege je najbolji bio Aleksandar Lazić sa 12 poena i 14 skokova.

Tabela:

Crvena zvezda 11-2, Budućnost 11-2, Cedevita 10-3, Partizan 6-7, FMP 6-7, Zadar 6-7, Cibona 6-7, Mornar 6-7, Igokea 5-8, Olimpija 5-8, Mega 4-9, MZT 2-11.