ZVEZDA NA „REZERVI“! Treći vezani evroligaški poraz, Feldinova povreda za dodatnu brigu

Košarkaši Crvene zvezde doživeli su treći vezani poraz u Evroligi, pošto su kao gosti u 19. kolu izgubili od Makabija rezultatom 89:75 (23:16, 24:13, 17:23, 25:23). „Ponos Izraela“ je tako prekinuo Zvezdinu seriju od četiri pobede u međusobnim susretima.

Prva tri minuta protekla su u egalu, trojku je pogodio Pjer Džekson, kao i Bjelica na drugoj strani na dodavanje Ročestija za 5:5. Majkl Rol je potom počeo da muči „crveno-bele“, vezao je pet poena za +7 i Dušan Alimpijević je morao da zatraži tajm-aut pri rezultatu 12:5. Odbili su gosti nalet „Ponosa Izraela“, četiri napada su prokockali Tajus, Džekson, Tomas i Noris Kol, ali je Bjelica promašio trojku, a Feldin „prodao“ loptu. Na koš Kejna odgovorio je Enis trojkom za 14:14. Bivši NBA igrač i šampion sa Majamijem, Noris Kol, ubrzao je ritam koji srpski i regionalni šampion nije mogao da prati, i drugom asistencijom je priredio alej-up zakucavanje Tajusu za 23:16.

Dibartolomeo je u 12. minutu pogodio trojku za prvu dvocifrenu prednost domaćih (28:18), a onda se i Feldin povredio pošto je izvrnuo zglob. Delovalo je vrlo bolno, pogodio je slobodna bacanja i onda jedva otišao na klupu. Gledali smo ne mnogo kvalitetnu predstavu u kojoj je Makabi zapretio velikom razlikom, ali je Enis držao Zvezdu u igri (29:22). Ušao je Dobrić, prvi put posle povrede, a naizmenično su pogađali Tajus, odnosno Dangubić i Nikola Jovanović za 32:26. Bez prave igre je Makabi došao do +11 i to na krilima Aleksa Tajusa, krilnog centra koji je toliko puta u prošlosti mučio Zvezdu. Za 38:27 je poentirao posle ofanzivnog skoka i izblokirao Jovanovića. Uzvratio je Dangubić sjajnim zakucavanjem. Rasla je prednost domaćina, napravio je „Ponos Izraela“ seriju 9:0 pošto je Zvezda tri minuta bila bez koša i rezultat na poluvremenu je 47:29. U Makabiju prednjače Tajus sa 11 i Kejn sa 8 poena, dok je kod „crveno-belih“ najefikasniji Enis sa 7. Zvezda je odigrala veoma lošu drugu četvrtinu, plus ostala bez Feldina i nije slutilo na dobro. Mnogo poena primili su iz kontri i posle ofanzivnih skokova Makabija, što su morali da iskontrolišu.

Bjelica je brzo stigao do devetog poena, Lazić do prvog pogotka, da bi onda Lesor ukrao loptu i u kontri iznudio nesportsku ličnu Kejna u želji da položi za 50:35. Smanjili su „crveno-beli“ na -11, pošto je Lesor pogodio oba penala, potom dobio i rampu od Tajusa, ali je lopta došla do Bjelice koji je zakucao za seriju 10:0. Ipak, odgovorio je Dešon Tomas i to trojkom za 53:39. Koliko je odbrana ključna svedoči i da Zvezda u ovoj četvrtini vodila sa 19:8. Ipak, greška Davidovca „naterala“ je Lazića na nameran faul pri rezultatu 55:48. Pjer Džekson je potom sa četiri vezana poena odmakao Makabi, zatim je Ročesti odlično proigrao Lesora, ali je Dibartolomeo pogodio trojku za 62:52. Dobra četvrtina za Zvezdu je mogla mnogo bolje da se završi. Ovako je bilo 12 razlike, u poslednjem napadu Lesor nije iskoristio zicer, pa se u poslednju deonicu ulazi rezultatom 64:52.

Pjer Džekson je pravio razliku! Plej Makabija se baš razigrao i krajem prošle i početkom ove deonice vezao čak 10 poena, za 76:60. Potom smo videli trojku Dangubića i polaganje Jovanovića za 76:65. Zatražio je tajm-aut Alimpijević posle zakucavanja Kejna i u narednom napadu su njegovi puleni izgubili loptu i ostalo je 78:65. Izašao je Dangubić zbog pet faulova, na terenu se našao Dobrić koji je pogodio trojku, ali se Noris Kol sa penala pobrinuo za 83:70. Priveo je Makabi rutinski meč kraju za konačnih +14 (89:75).

„Ponos Izraela“ je reklo bi se očekivano slavio na ovom meču bez nekog žešćeg otpora Beograđana. Džekson je predvodio Makabi i na kraju skupio 22 poena i pet asistencija, Tajus je dodao 15 uz sedam skokova. Kod Zvezde najefikasniji je bio Milko Bjelica sa 13 poena, Ročesti je imao 10 uz osam asistencija.

Makabi sada ima skor 10-9 i u narednom kolu putuje u Milano na megdan Armaniju, dok Zvezda sa skorom 7-12 dočekuje Olimpijakos.