EVROLIGA: Armani šokirao Baskoniju, CSKA uradio u Atini ono što niko nije! Unikahi španski, Feneru turski derbi!

Ekipa Armanija savladala je Baskoniju 83:82 u meču 19. kola Evrolige, a junak trijumfa bio je Džordan Tiodor, koji je postigao koš za pobedu 0,6 sekundi pre kraja meča.

U završnici meča viđena je zaista prava ludnica. Prvo je Gaudlok fauliran pri šutu za tri poena, pogodio tri bacanja i odveo goste na 80:77, ali je usledila trojka „kao kap“ Rodriga Buboe za izjednačenje. U sledećem napadu Tiodor je samo jedno slobodno bacanje pretvorio u poen, a Buboa sjajnim ulazom i akrobatskom završnicom u poslednjim momentima napada doneo prvu prednost od početka meča domaćem sastavu. Krenuli su na sve ili ništa gosti, Tiodor je preuzeo odgovornost i pogodio kad je bilo najpotrebnije za dva poena. Do kraja susreta je ostalo 0,6 sekundi, pa je Baskonija polagala nadu u čudo, a ono je umalo došlo u izvođenju Šengelije. Ipak, iz izgledne situacije sjajni košarkaš je šutirao nešto lošije, pa je lopta umesto u košu udarila u obruč i odbila se napolje.

Nakon ovog meča, Armani je prepustio „fenjer“ Efesu pošto je „pobegao“ na pobedu od poslednjeg mesta (6-13), dok Baskonija ima skor 8-11 i zauzima deveto mesto na tabeli Evrolige.

Ekipa Unikahe je na domaćem terenu bila bolja od madridskog Reala rezultatom 80:75.

Tim iz Malage je najveći deo utakmice bio bolji rival, vodio praktično od početka do kraja utakmice i na kraju upisao zasluženu pobedu nad velikim rivalom.

Poslednju četvrtinu Andalužani su odigrali sa velikom dozom sigurnosti, održavajući protivnika na bezbednoj distanci, koja je na tri minuta pre kraja, kao i nekoliko puta u toku meča bila dvocifrena 72:61. Ovo je ekipi Joana Plaze omogućilo mirniju završnicu, u kojoj su sigurno sačuvali vođstvo i upisali osmu pobedu u takičenju.

Pobednika su na ovom meču predvodili Rej Mekolum i Adam Vaščinski (5sk) sa po 15 poena, pratio ih je Nemanja Nedović, koji je uz 11 poena imao i sedam asistencija. Dvocifren je bio još i Džef Bruks sa 10 poena i šest skokova. Zapažen je bio još jedan naš reprezentativac, Dragan Milovavljević, koji je utakmicu završio sa osam poena. Kod Reala prednjačio je Luka Dončić sa 16 poena pet skokova i tri asistencija, a po 10 poena su dodali Džejsi Kerol i Rudi Fernandez.

Košarkaši moskovskog CSKA slavili su na gostovanju ekipi Panatinaikosa, rezultatom 75:70.

Ekipa Dimitrisa Itudisa uradila je nešto što nikome ove sezone nije pošlo za rukom i savladala „zelene“ u Atini, što je prvi poraz grčkog šampiona kod kuće u 10 odigranih utakmica.

Moskovljani su do pobede došli u napetoj završnici, a ključne poene postigao je Serhio Rodrigez, koji je na 50 sekundi pre kraja pogodio trojku za vođstvo svog tima od 74:69. Kasnije je Španac sa linije penala potvrdio pobedu ruskog tima.

Najefikasniji u redovima pobednika bio je upravo Rodrigez sa 21 poenom (4/6 za tri), sledio da je Kori Higins sa 14 (4/5 za dva, 2/4 za tri) i pet skokova, dok je Otelo Hanter ubacio 12 poena. Dvocifren je bio i Nando De Kolo sa 10 poena (2/2 za tri) i tri asistencije.

Kod domaćina ponovo je sjajnu partiju pružio Nik Kalates, koji je uz 13 poena podelio 11 asistencija i uhvatio šest skokova. Poen više od njega ubacio je Nikos Papas, dok je sa 13 poena meč završio i Tanasis Adentokubo, koji je uhvatio i pet skokova. Dvocifren je takođe bio i Kej Si Rivers sa 11 poena.

I na koncu, u turskom derbiju košarkaški Fenerbahčea savladali su u gostima ekipu Anadolu Efesa rezultatom 89:84.

Ekipa Željka Obradovića je nakon izjednačene prve četvrtine, ključnu razliku napravila u drugoj deonici koju je rešila u svoju korist sa 22:11 i na veliki odmor ponela prednost od 46:35.

U nastavku je Fener sigurno čuvao ovu prednost, koja su domaći košarkaši tek na momente uspevali da spuste na jednocifrenu. U poslednju deonicu ušlo se sa vođstvom aktuelnog prvaka Evrope od 68:57, a to je bila više nego dovoljna zaliha za poslednjih 10 minuta, tokom kojih nije bilo nikakvog uzbuđenja.

Najzapaženiji u redovima pobednika bio je Bred Vonamejker sa 18 poena, osam asistencija i četiri skokva, pratio ga je Melih Mahmutoglu sa 16 poena, a odličan je bio i Nikolo Meli koji je uz 14 poena upisao i sedam skokova i tri asistencije. Naš Marko Gudurić utakmicu završio sa 12 poena (3sk, 3 as) , uz odličnu selekciju šuta (2/3 za dva, 2/3 za tri), a isti broj poena ubacio je i Jan Veseli u pet skokova.

Kod Efesa je prednjačio Toni Daglas sa 29 poena, Erik Mekolum je ubacio 17, doj je Vladimir Štimac upisao svega šest poena, četiri asistencija i dva skoka.