ZVEZDA STALA NA RUSKOJ ZIMI – CSKA, IPAK, BOLJI! Trenutak slabosti u finišu prvog poluvremena koštao „crveno-bele“!

Fudbaleri moskovskog CSKA savladali su na svojoj VEB Areni Crvenu zvezdu 1:0 (1:0) i posle beogradskih 0:0 prošli u osminu finala Lige Evrope.

Zvezda je od početka susreta bila orijentisana na defanzivu, sa željom da pusti inicijativu domaćinu, ali da pozicionom igrom i markacijom kontroliše sve ruske napade.

U 8. minutu Džagoev je izbacio Musu koji je odmah poslao prizemnu loptu ka golu Zvezde, ali je Borjan siguran.

Zvezda je prvi put zapretila u 20. minutu kada je je u nekoliko navrata bilo opasno pred golom Akinfejeva, a izdvajamo Krstičićev šut iz dobre situacije koji je izblokiran.

Utisak je da i pored inicijative domaćina, oni prosto ne bi ni mogli stvoriti šansu niti pošteno prići golu Borjana da nije bilo nekih tehničkih grešaka i neopreznosti, pre svih Donalda, Stojkovića, Bena i Radonjića.

U 25. minutu videli smo opasnu kontrau Zvezde. Sve je krenulo od Radonjića i završilo se njegovim nepreciznim udarcem. Pešić je pokušao da pronađe Bena, odbila se lopta do Radonjića, ali nije mogao mnogo bolje ofanzivni vezista „crveno-belih“.

Na isteku pola sata igre Viktor Gončarenko je morao da načini prvu izmenu, umesto povređenog Viktora Vasina ušao je Kiril Nababkin, a nekoliko trenutaka kasnije fortuna je pogledala Crvenu zvezdu! Bila je prava zbrka pred golom gostiju, pao je jedan igrač domaćina, tražili su igrači CSKA penal, ali odmahuje arbitar Souza.

Pet minuta kasnije najbolja prilika za CSKA! Nije sviran faul Muse nad Borjanom u skoku, potom ni igranje rukom, lopta je došla je došla do Kučajeva koji je šutirao pored gola.

U 40. minutu Zvezda je mogla da zada veliki udarac domaćinu! Imali su Beograđani situaciju tri protiv dva! Dočekala je Zvezda grešku protivnika, tačnije Ben koji je zavrnuo loptu u srce šesnaesterca, ali loša komunikacija u napadu između Pešića i Radonjića je presudila da gosti u najboljem mogućem momentu ne povedu.

A onda, bukvalno 10 sekundi pred odlazak na odmor gol za domaćina. Pala je koncetracija Zvezdinim igračima, lopta je otišla na bok do Kučaeva (u začetku akcije Fernandez igrao rukom), a ovaj je na pravom mestu kroz Stojkovićeve noge pronašao Džagoeva koje je umakao Rodiću i matirao Borjana – 1:0 za domaćina!

Zvezda je u nastavak krenula slično kao i na početku, možda za nijansu angažovanije.

Opasan udarac Vitinja u 59. minutu predstavljao je praktično prvo uzbuđenje u nastavku, ukoliko ne računamo priliku za Bena, nakon koje je ipak signaliziran ofsajd.

U 64. minutu viđena je odlična odbrana Milana Borjana! Refleksnom intervencijom sačuvao je mrežu prilikom pokušaja Džagoeva, posle je došlo do gužve u kojoj je pao Vernblum, ali je golman „crveno-belih“ došao do lopte.

Kakva šansa za Pešića u 80. minutu! Srnić, koji je nekoliko minuta pre ušao u igru je sjajno centrirao, Berezucki je loše pravio ofsajd, sam je ostao Pešić, ali je levom nogom samo malo dotakao loptu koja je otišla kraj gola! A bio je na četiri metra od Akinfejeva – sam! Velika šteta!

Zvezda je nastavila sa napadima, želela gol, a najbolju priliku imao je Ben u 89. minutu kada je sa desetak metara šutirao pored gola. Do kraja nije bilo mnogo vremena jer je sudija Souza produžio meč za samo jedan minut, pa su Rusi zabeležili trijumf.

Šteta za Zvezdu, iako je CSKA bio bolji i diktirao tempo tokom velikog dela meča, šanse „crveno-belih“ u finišu su zaista bile sjajne. Ipak, šesnaest evropskih utakmica ove sezone su zaista za ponos srpskog vicešampiona. Zvezda, uprkos porazu na moskovskih -13 zaslužuje sve čestitke!

CSKA MOSKVA – CRVENA ZVEZDA 1:0 (1:0)

Stadion: VEB Arena, Moskva.

Gledalaca: 18.153.

Sudija: Žorž Souza (Portugal)

Strelac: Džagoev 45’+1.

CSKA MOSKVA (3-5-2): Akinfejev – V. Berezucki, Ignaševič, Vasin (od 28. Nababkin) – Fernandes, Natho, Vitinjo (od 77. Milanov), Kučaev, Džagoev – Vernblum, Musa.

CRVENA ZVEZDA (4-2-3-1): Borjan – Stojković, Savić, Le Talek, Rodić – Jovičić (od 88. Račić), Donald (od 78. Srnić) – Ben, Krstičić, Radonjić (od 88. Adžić) – Pešić.