Voždovcu mali gradski derbi

Fudbaleri Voždovca pobedili su na Banjici ekipu Rada sa 0:1 (0:1) u uvodnom meču 29. kola Superlige Srbije. Više od tri godine, tačnije od 7. marta 2015. godine „građevinari“ nisu slavili protiv Voždovca. Od tada je odigrano šest utakmica, Voždovac je slavio pet puta, računajući i današnji „minimalac“, uz jedan remi bez golova.

Mali beogradski derbi odlučio je Andrija Luković, dete Rada, golom u 10. minutu, pri čemu nije proslavio pogodak iz poštovanja prema bivšem klubu. Tako je Voždovac ovim trijumfom ostao u gornjem delu tabele u borbi za Evropu sa ukupno osvojenih 46 bodova, dok je Rad posle 20 poraza ove sezone došao u kritičnu situaciju u pogledu opstanka u ligi i u plej-autu mu predstoji grčevita borba za goli superligaški život.

Tim sa Banjice ima 21 bod, jedan bod više od poslednjeg Borca, koji ima utakmicu manje.

„Građevinari“ su bili bolji rival i većim delom meča, posebno u prvom poluvremenu, imali su terensku inicijativu, ali ne i ideju kako da ozbiljnije ugroze golmana Voždovca.

Već u prvom minutu Ze Markos se našao u šansi, ali je loše zahvatio loptu tako da je jedan od defanzivaca „zmajeva“ uspeo da mu izblokira udarac, ne tako snažan i precizan, u situaciji kada je mogao mnogo više da učini. Samo devet minuta kasnije, u uvodnom delu meča, hladan tuš na Banjici!

Pavićević se izborio za jednu loptu negde oko „skraćenog kornera“, potom je efektno, petom, uposlio Srećkovića, ovaj je ubacio loptu u šesnaesterac Rada, prihvatio ju je Andrija Luković, povukao korak-dva , usledio je snažan i efektan udarac levicom između dvojice fudbalera Rada i lopta je završila u suprotnom uglu nemoćnog golmana Stevanovića.

Posle primljnog gola „građevinari“ su postepeno preuzimali inicijativu, ali nisu imali rešenje kako da ozbiljnije ugroze gol „zmajeva“. Pokušali su Karišić u 19., Perendija u 36. i Veselinović u 39. minutu, ali lopta je završavala u rukama golmana Kneževića, ili van okvira gola.

Poslednjih pet minuta prvog dela meča Voždovac se nakratko oslobodio pritiska i malo je nedostajalo da u 43. minutu duplira prednost. Posle duela Ze Markosa i Pavićevića lopta je došla u posed Duronjića koji je povukao nekoliko koraka, pri čemu je loše šutirao i izgledna prilika je otišla u nepovrat.

Na odmor se otišlo sa minimalnom prednošću gostiju i u nastavku meča se očekivala opšta ofanziva „građevinara“ kako bi preokrenuli rezultat i osvojili dragocene bodove u borbi za opstanak. Nažalost, umesto agresivnije usledila je anemična igra domaćina, gde nije bilo raspoloženog fudbalera za igru. Voždovac je taktički dobro organizovao odbranu i disciplinovao blokirao sve prilaze ka golmanu Kneževiću, a fudbaleri Rada nisu imali ideju kako da opasnije priprete „zmajevima“, pri čemu je izostala energija „građevinara“, šta se god pod tim podrazumevalo.

U 48. minutu Mihajlov je dubinskom loptom uposlio Ćirkovića koji se našao oči u oči sa golmanom Stevanovićem, pri čemu se spetljao i izgledna šansa je otišla u nepovrat. U istom minutu uzvratio je Rad kada je oštar centaršut Lazara Veselinovića zakačio jedan od defanzivaca Voždovca i malo je nedostajalo da zatrese sopstvenu mrežu.

Pokušao je i Marinković u 59. minutu, ali pravo u ruke golmana Kneževića. Tri minuta kasnije Bainović je izveo slobodan udarac sa 25 metara , međutim njegov udarac je završio izvan okvira gola. Birmančević je u 62 minutu dobro zagrejao dlanove golmana Kneževića. Uzvratio je Milutinović u 66 minutu, njegov udarac je završio iznad prečke. Posle prekršaja nad Veslinovićem na ivici šesnaesterca „zmajeva“ slobodan udarac izveo je Bainović,ali njegov snažan udarac je prohujao pored stative. Do kraja meča Voždovac se znalački branio i odbranio, dok Rad nekom jalovom terenskom inicijativom i bezidejnom igrom nije smogao snage, ako ništa drugo, ono da barem isčupa bod.

RAD – VOŽDOVAC 0:1 (0:1)

Strelac: 0:1 Andrija Luković u 10. minutu

RAD: Stevanović, Karišić (od 46. Petrović), Veselinović, Ignjatijević, Marinković (od 60. Bjedov), Lutovac, Vico, Ze Markos, Birmančević (od 73. Ajković), Bainović, Perendija.

VOŽDOVAC: Knežević, Gajić, Milutinović, Pavićević, Bulatović, Luković (od 89. Gavrić), Mihajlov, Ješić, Srećković (od 81. Zlatković), Duronjić (od 68. Mašović), Ćirković.